RACE 09 George Crump MBE Memorial
1 WELSH ATHLETICS ATHLETAU CYMRU
1 115th Welsh Cross Country Championships
1 Saturday 23rd February 2019
1 Pembrey Country Park    
RACE 09 Under 17 Women/20 Women 5,150m Team Results (4 to score)
Pos Bib Athlete Club Time Placing Pos Club 1 2 3 4 Total
1 275 Ashleigh WILLIS Swansea Harriers 19:50 1-U17W 1 Swansea Harriers 1 8 10 15 34
2 181 Katrin HIGGINSON Bridgend AC 19:59 1-U20W 2 Deeside AAC 3 6 11 18 38
3 189 Martha OWEN Deeside AAC 20:09 2-U20W 3 Cardiff AAC 9 14 17 20 60
4 256 Ffion HIGGINSON Bridgend AC 20:10 2-U17W 4 Pembrokeshire Harriers 13 25 26 33 97
5 249 Eva EDWARDS Carmarthen Harriers 20:10 3-U17W 5 Cardiff AAC 28 30 31 35 124
6 262 Imogen OWEN Deeside AAC 20:18 4-U17W
7 186 Rhiannon KAMINK Colwyn Bay AC 20:23 3-U20W Incomplete Team Results
8 268 Beth THOMAS Swansea Harriers 20:26 5-U17W Club Places   Pts
9 190 Laura WRIGHT Cardiff AAC 20:38 4-U20W 1 Menai Track and Field 19 27 34   80
10 267 Bronwen STRATTON-THOMAS Swansea Harriers 20:48 6-U17W 2 Bridgend AC 2 4     6
11 273 Lauren WATCHORN Deeside AAC 20:52 7-U17W 3 Carmarthen Harriers 5 24     29
12 245 Aimee CALLOW Cardiff Archers 20:56 8-U17W 4 Newport Harriers 21 22     43
13 176 Jessica BRADLEY Pembrokeshire Harriers 21:04 5-U20W 5 Colwyn Bay AC 7       7
14 253 Mia GODDARD Cardiff AAC 21:05 9-U17W 6 Cardiff Archers 12       12
15 243 Darcie BASS Swansea Harriers 21:15 10-U17W 7 Brecon AC 16       16
16 272 Tiegan WARD Brecon AC 21:23 11-U17W 8 Llanelli AC 23       23
17 260 Bethan MEYRICK Cardiff AAC 21:24 12-U17W 9 Neath Harriers 29       29
18 178 Bethan DOWSETT Deeside AAC 21:29 6-U20W 10 3M Gorseinon Road Runners 32       32
19 264 Ffion Madi REES JONES Menai Track and Field 21:50 13-U17W 11 Pembrokeshire Harriers 36       36
20 254 Bethany GOLD Cardiff AAC 22:02 14-U17W 12 Cardiff AAC 37       37
21 266 Ellie ROBINSON Newport Harriers 22:04 15-U17W
22 269 Lowri THOMAS Newport Harriers 22:40 16-U17W U17 WOMEN MEDALLISTS
23 925 Carys JONES Llanelli AC 22:56 7-U20W 275 Ashleigh WILLIS Swansea Harriers 19:50
24 187 Ellie KIFF Carmarthen Harriers 23:02 8-U20W 256 Ffion HIGGINSON Bridgend AC 20:10
25 252 Alice EVANS Pembrokeshire Harriers 23:05 17-U17W 249 Eva EDWARDS Carmarthen Harriers 20:10
26 270 Ella TOWNSEND Pembrokeshire Harriers 23:17 18-U17W U20 WOMEN MEDALLISTS
27 250 Swyn EDWARDS Menai Track and Field 23:25 19-U17W 181 Katrin HIGGINSON Bridgend AC 19:59
28 175 Seren ALLIN Cardiff AAC 23:29 9-U20W 189 Martha OWEN Deeside AAC 20:09
29 261 Cathryn MORGAN Neath Harriers 23:31 20-U17W 186 Rhiannon KAMINK Colwyn Bay AC 20:23
30 184 Isabella JONES Cardiff AAC 23:39 10-U20W
31 271 Sioned WALLWORK Cardiff AAC 23:59 21-U17W 1st Team - Athletes: Swansea Harriers (34Pts)
32 182 Laura HUGHES DOWDLE 3M Gorseinon Road Runners 24:02 11-U20W 275 Ashleigh WILLIS U17W (1) 19:50
33 188 Eliza MARTIN Pembrokeshire Harriers 24:22 12-U20W 268 Beth THOMAS U17W (8) 20:26
34 177 Catrin DONNELLY Menai Track and Field 24:27 13-U20W 267 Bronwen STRATTON-THOMAS U17W (10) 20:48
35 247 Caitlin CHAPMAN Cardiff AAC 24:41 22-U17W 243 Darcie BASS U17W (15) 21:15
36 257 Flavia JENKINS Pembrokeshire Harriers 25:08 23-U17W 2nd Team - Athletes: Deeside AAC (38Pts)
37 180 Molly GRIMLEY Cardiff AAC 27:02 14-U20W 189 Martha OWEN U20W (3) 20:09
38 262 Imogen OWEN U17W (6) 20:18
39 273 Lauren WATCHORN U17W (11) 20:52
40 178 Bethan DOWSETT U20W (18) 21:29
41 3rd Team - Athletes: Cardiff AAC (60Pts)
42 190 Laura WRIGHT U20W (9) 20:38
43 253 Mia GODDARD U17W (14) 21:05
44 260 Bethan MEYRICK U17W (17) 21:24
45 254 Bethany GOLD U17W (20) 22:02