RACE_04
21st Welsh Athletics Inter Regional & 43rd Welsh Schools' Inter Schools
* Cross Country Championships
* Saturday 16th November 2019
* Penlan, Brecon
* Inter Regional Championships 8 to score per team, Inter Schools 4 per team to score
Race 04-U13 Girls (Yr 7 & 8) 2,450m
POS Int-Sch BIB ATHLETE REGION & CLUB SCHOOL TIME
1 1 35 Iona RODERICK SOUTH-Cardiff Athletics YG Glantaf 8:32 INTER REGIONAL TEAM RESULTS
2 2 2 Ruby HERDMAN EAST-Brecon AC Brecon High 8:40
3   23 Beca HAF BOWN NORTH-Menai T&F   8:44 Pos Region 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts Total
4   16 Josephine HURST NORTH-Deeside AAC   8:46 1 NORTH 3 4 6 11 12 16 22 24 15 98
5   1 Amy GARROD EAST-Newport Harriers   8:49 2 SOUTH 1 7 9 13 18 19 20 26 14 113
6   21 Mackenzie MCCOURT NORTH-Maldwyn Harriers   8:50 3 EAST 2 5 10 14 21 34 38 47 13 171
7 3 38 Anna ROSE MERCHANT SOUTH-Bridgend AC Porthcawl 8:51 4 WEST 8 23 29 31 35 39 48 50 12 263
8 4 53 Frances MACKIE WEST-Carmarthen Harriers Glan Y Mor 8:55
9 5 32 Mali MACDUFF SOUTH-Cardiff Archers Cowbridge 8:57 1st Regional Team Athletes: NORTH Wales (98Pts)
10 6 3 Ellie MORRIS EAST-Blaenau Gwent Brynmawr 9:02
11   17 Maisy PARRY NORTH-Deeside AAC   9:04 23 Beca HAF BOWN-Menai T&F (3)             08:44
12   25 Madeleine SINFIELD NORTH-Menai T&F   9:05 16 Josephine HURST-Deeside AAC (4)           08:46
13 7 40 Mabli PHILLIPS SOUTH-YG Glantaf YG Glantaf 9:08 21 Mackenzie MCCOURT-Maldwyn Harriers (6)         08:50
14   15 Freya TAYLOR EAST-Newport Harriers   9:09 17 Maisy PARRY-Deeside AAC (11)             09:04
15 8 84 Ana JOYCE -- Penweddig 9:09 25 Madeleine SINFIELD-Menai T&F (12)           09:05
16   20 Lily ROBERTS NORTH-Deeside AAC   9:10 20 Lily ROBERTS-Deeside AAC (16)             09:10
17 9 63 Holly JOHN -- Haverfordwest High 9:11 24 Isabelle SHAW-Menai T&F (22)             09:17
18 10 34 Hollie LEWIS SOUTH-Cardiff Archers Cowbridge 9:13 22 Mya BRADLEY-Maldwyn Harriers (24)           09:18
19 11 31 Alice DAVIES SOUTH-Cardiff Athletics Cowbridge 9:14 2nd Regional Team Athletes: SOUTH Wales (113Pts)
20 12 33 Chloe FARMER SOUTH-Cardiff Archers Llanishen 9:16
21 13 4 Lilly OAKENFULL EAST-Newport Harriers Bassaleg 9:17 35 Iona RODERICK-Cardiff Athletics (1)           08:32
22   24 Isabelle SHAW NORTH-Menai T&F   9:17 38 Anna ROSE MERCHANT-Bridgend AC (7)         08:51
23   49 Sophie HARTLEY-GREEN WEST-Swansea Harriers   9:17 32 Mali MACDUFF-Cardiff Archers (9)           08:57
24   22 Mya BRADLEY NORTH-Maldwyn Harriers   9:18 40 Mabli PHILLIPS-YG Glantaf (13)             09:08
25 14 111 Cadi EDWARDS -- Bodedern 9:20 34 Hollie LEWIS-Cardiff Archers (18)           09:13
26 15 39 Neve JONES SOUTH-Cardiff Athletics Bro Morgannwg 9:20 31 Alice DAVIES-Cardiff Athletics (19)           09:14
27   19 Holly COSTANZO NORTH-Deeside AAC   9:20 33 Chloe FARMER-Cardiff Archers (20)           09:16
28   37 Mille GOLD SOUTH-Cardiff Athletics   9:21 39 Neve JONES-Cardiff Athletics (26)           09:20
29   56 Kaitlyn JONES WEST-Swansea Harriers   9:22 3rd Regional Team Athletes: EAST Wales (171Pts)
30   30 Ella DAVIS NORTH-Wrexham AAC   9:25
31   58 Ava DAVIES WEST-Swansea Harriers   9:27 2 Ruby HERDMAN-Brecon AC (2)             08:40
32   27 Esme LATROBE-ROBERTS NORTH-Menai T&F   9:28 1 Amy GARROD-Newport Harriers (5)           08:49
33   26 Cara SCOTT NORTH-Menai T&F   9:29 3 Ellie MORRIS-Blaenau Gwent (10)           09:02
34 16 5 Emily PELTOR EAST-Brecon AC Crickhowell 9:30 15 Freya TAYLOR-Newport Harriers (14)           09:09
35   52 Carys WOOD WEST-Carmarthen Harriers   9:30 4 Lilly OAKENFULL-Newport Harriers (21)         09:17
36 17 36 Kara BENNETT SOUTH-Cardiff Athletics Garth Olwg 9:31 5 Emily PELTOR-Brecon AC (34)             09:30
37   42 Isobel MACINTYRE SOUTH-Pontyclun AC   9:33 8 Emily WALKER-Newport Harriers (38)           09:36
38   8 Emily WALKER EAST-Newport Harriers   9:36 6 Anya BRADY-Newport Harriers (47)           09:44
39 18 57 Rhiannon HEREDIA-ROWE WEST-Celtic Tri Gwyr 9:36
40   29 Aisling HENDERSON NORTH-Menai T&F   9:37 INTER SCHOOL RESULTS
41 19 97 Ellie CAIN -- Brecon High 9:38
42   41 Ffion HOWE SOUTH-Bridgend AC   9:39 Pos School 1 2 3 4 Total
43   18 Ella JONES NORTH-Deeside AAC   9:40 1 YG Glantaf 1 7 24 28 32
44 20 146 Awen DAVIES -- Y Gwyndy 9:41 2 Cowbridge 5 10 11 47 26
45 21 147 Lowri WINDSOR -- Y Gwyndy 9:43 3 Brecon High 2 19 23 46 44
46   28 Ela FON JONES NORTH-Menai T&F   9:43 4 Llanishen 12 25 26 32 63
47   6 Anya BRADY EAST-Newport Harriers   9:44 5 Y Gwyndy 20 21 34 51 75
48   47 Mari STEPHENS WEST-Neath Harriers   9:45 6 Cardiff High 29 30 39 40 98
49 22 168 Lliwen DAVIES -- Godrer Berwyn 9:45 7 Bro Morgannwg 15 45 60 68 120
50   55 Chloe LEWIS WEST-Swansea Harriers   9:46 8 Bassaleg 13 49 53 76 115
51   44 Mia HALL SOUTH-YG Bro Morganwg   9:46 9 Gelli Haf 27 37 69 73 133
52   48 Ellie-May JOHN WEST-Carmarthen Harriers   9:47 10 YG Glantaf 35 48 61 67 144
53   46 Charlotte POWELL WEST-Llanelli AC   9:49 11 Y Gwyndy 52 62 64 65 178
54 23 96 Chloe WATHAN -- Brecon High 9:49 12 Gwent Is Coed 56 57 71 84 184
55 24 170 Millie FARRUGIA -- YG Glantaf 9:50 13 Gwyr 18 82 83 85 183
56   45 Ariannah THOMAS SOUTH-Bridgend AC   9:50 14 Morriston 81 89 90 100 260
57   59 Nia THOMAS WEST-Neath Harriers   9:51 15 Bassaleg 86 92 94 97 272
58 25 126 Molly JARDINE -- Llanishen 9:51
59 26 125 Ella CROCKFORD -- Llanishen 9:51 1st Schools Team - Athletes: YG Glantaf (32Pts)
60 27 132 Ruby  DAVIES -- Gelli Haf 9:52
61   60 Sophie LLEWELLYN WEST-Pembrokeshire Harriers   9:53 35 Iona RODERICK (1) 08:32
62 28 171 Eleri EMMERSON -- YG Glantaf 9:54 38 Anna ROSE MERCHANT (7) 08:51
63 29 164 Cerys RICHARDS -- Cardiff High 9:56 22 Mya BRADLEY (24) 09:18
64   7 Marni BURRIDGE  EAST-Rhymney Valley AC   9:59 37 Mille GOLD (28) 09:21
65   54 Bethany CLIFFORD WEST-Celtic Tri   10:01 2nd Schools Team - Athletes: Cowbridge (26Pts)
66 30 162 Rhiannon KHAN -- Cardiff High  
67   9 Izaru URKOLA EAST-Newport Harriers     1 Amy GARROD (5) 08:49
68 31 70 Amelie CAMPION -- Bryngwyn   3 Ellie MORRIS (10) 09:02
69 32 124 Kiara CACHIA -- Llanishen   17 Maisy PARRY (11) 09:04
70 33 10 Anna PELTOR EAST-Brecon Crickhowell   6 Anya BRADY (47) 09:44
71 34 148 Lucy GRENFELL -- Y Gwyndy   3rd Schools Team - Athletes: Brecon High (44Pts)
72   12 Catrin WILLIAMS  EAST-Rhymney Valley AC    
73 35 169 Angharad BARR -- YG Glantaf   2 Ruby HERDMAN (2) 08:40
74 36 11 Niamh APLIN EAST-Brecon Gwernyfed   31 Alice DAVIES (19) 09:14
75 37 133 Erika PHILLIPS -- Gelli Haf   49 Sophie HARTLEY-GREEN (23) 09:17
76 38 177 Lottie ROBINSON -- Bishopston   28 Ela FON JONES (46) 09:43
77 39 161 Megan  TAYLOR -- Cardiff High  
78 40 163 Rose BELL -- Cardiff High   Incomplete Teams
79 41 142 Nia HOLMES -- Plasmawr  
80 42 13 Tia WYER-SAMUEL EAST-Blaenau Gwent Brynmawr     School Places Pts
81 43 165 Megan ROGERS -- Cardiff High   1 Brynmawr 6 42 101   149
82 44 166 Ella Jay WHITE -- Cardiff High   2 Bro Morgannwg 72 87 91   250
83 45 116 Catrin CHALLIS -- Bro Morgannwg   3 Crickhowell 16 33     49
84 46 14 Lilwen BANNING EAST-Brecon Brecon High   4 Porthcawl 3 58     61
85 47 130 Katy TREHARNE -- Cowbridge   5 Cardiff High 43 44     87
86 48 172 Lillian MADDAFORD -- YG Glantaf   6 Plasmawr 41 54     95
87 49 93 Bibiane AMES -- Bassaleg   7 Bishopston 38 63     101
88 50 131 Aneira  PHILLIPS -- Cowbridge   8 Penweddig 8 93     101
89 51 151 Lottie RICHARDS -- Y Gwyndy   9 Y Gwyndy 66 75     141
90 52 152 Eleri  RICHARDS -- Y Gwyndy   10 Brecon High 70 102     172
91   51 Lili WADE WEST-Swansea Harriers     11 Dwr Y Felin 95 96     191
92 53 89 Chloe BIGGS -- Bassaleg   12 Bassaleg 98 99     197
93 54 141 Kaiyeeh STAPLES-WIND -- Plasmawr   13 Glan Y Mor 4       4
94 55 62 Freya CATLING -- Ystalyfera   14 Haverfordwest High 9       9
95 56 104 Mali JONES -- Gwent Is Coed   15 Bodedern 14       14
96 57 105 Menna  ROBERTS -- Gwent Is Coed   16 Garth Olwg 17       17
97 58 112 Carys GRIFFITHS-COLE -- Porthcawl   17 Bryngwyn 31       31
98 59 43 Crystal JACOBS SOUTH-Rhondda AC Porth Community   18 Gwernyfed 36       36
99 60 119 Mabli VATERLAWS -- Bro Morgannwg   19 Cowbridge 50       50
100 61 174 Mared DAVIES -- YG Glantaf   20 Ystalyfera 55       55
101 62 150 Holly HUGHES -- Y Gwyndy   21 YG Glantaf 74       74
102 63 82 Anna WILLIAMS -- Bishopston   22 Nantgwyn 77       77
103 64 160 Ruby  ANTHONY -- Y Gwyndy   23 Cwm Brombil 78       78
104 65 153 Macy  ANTHONY -- Y Gwyndy   24 Llanishen 79       79
105 66 157 Ruby  SHOREY -- Y Gwyndy   25 Gelli Haf 80       80
106 67 173 Megan JONES -- YG Glantaf   26 Christ College 88       88
107 68 120 Arwen KILGOUR -- Bro Morgannwg  
108 69 135 Ceinwen QUINCE -- Gelli Haf   PROVISONAL RESULTS: ALL POSITIONS ARE CORRECT, ALL TIMES ARE PROVISIONAL
109 70 98 Olivia ELLIS -- Brecon High  
110 71 103 Seren LIAN -- Gwent Is Coed  
111 72 118 Martha PEGRUM -- Bro Morgannwg  
112 73 139 Holly BARRY -- Gelli Haf  
113 74 175 Menna GRANT -- YG Glantaf  
114 75 156 Lucie  STURGESS -- Y Gwyndy  
115 76 613 Emily LEWIS -- Bassaleg  
116 77 144 Grace GRIFFITHS -- Nantgwyn  
117 78 67 Kara MILLARD -- Cwm Brombil  
118 79 128 Amy PARTRIDGE -- Llanishen  
119 80 134 Megan EALES -- Gelli Haf  
120 81 80 Ashleigh  DAVIES -- Morriston  
121 82 72 Madison HOPKINS -- Gwyr  
122 83 73 Catrin SQUIRE -- Gwyr  
123 84 102 Mali LLOYD-EVANS -- Gwent Is Coed  
124 85 76 Kelsey DAVEY -- Gwyr  
125 86 88 Lilli JAMES -- Bassaleg  
126 87 122 Efa THOMAS -- Bro Morgannwg  
127 88 178 Olivia CARTER-LEWIS -- Christ College  
128 89 79 Karla DAVIES -- Morriston  
129 90 78 Aleisha WHITEMORE -- Morriston  
130 91 121 Ruby  HOOPER -- Bro Morgannwg  
131 92 87 Millie WILLIAMS -- Bassaleg  
132 93 85 Angharad LLOYD -- Penweddig  
133 94 91 Megan  PARRY -- Bassaleg  
134 95 180 Seren JAMES -- Dwr Y Felin  
135 96 181 Isabelle LEWIS -- Dwr Y Felin  
136 97 92 Eloise GANDY -- Bassaleg  
137 98 95 Paige HUGHES -- Bassaleg  
138 99 90 Paige LEIGH-BROOKS -- Bassaleg  
139 100 81 Jodie MORTON -- Morriston  
140 101 109 Kate GEORGE -- Brynmawr  
141 102 99 Jess WHITCOMB -- Brecon High  
142