RACE_05
21st Welsh Athletics Inter Regional & 43rd Welsh Schools' Inter Schools
* Cross Country Championships
* Saturday 16th November 2019
* Penlan, Brecon
* Inter Regional Championships 8 to score per team, Inter Schools 4 per team to score
Race 05-U13 Boys (Yr7 & 8) 2,450m
POS Int-Sch BIB ATHLETE REGION & CLUB SCHOOL TIME
1 1 247 Finlay TARLING -- Aberaeron 8:32 INTER REGIONAL TEAM RESULTS
2 2 231 Iwan THOMAS WEST-Carmarthen Harriers Glan Y Mor  
3 3 196 Harry DAWES EAST-Newport Harriers Monmouth School   Pos Region 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts Total
4 4 236 Macsen TOOGOOD WEST-Carmarthen Harriers Bro Dinefwr   1 WEST 2 4 7 8 12 18 26 28 15 105
5   220 Kobe BELTRAN SOUTH-Cardiff Athletics     2 SOUTH 5 6 11 13 16 19 22 23 14 115
6   215 Kai SENGUL SOUTH-Cardiff Archers     3 NORTH 10 14 21 27 30 35 45 52 13 234
7   228 William HARRIES WEST-Pembrokeshire Harriers     4 EAST 3 17 31 40 47 50 55 74 12 317
8 5 237 Ifan BOWEN WEST-Carmarthen Harriers Bro Myrddin  
9 6 249 Brychan  HOPKINS -- Aberaeron   1st Regional Team Athletes: WEST Wales (105Pts)
10   203 Jacob WELSH NORTH-Deeside AAC    
11   219 Ioan JAMES SOUTH-School TBC     231 Iwan THOMAS-Carmarthen Harriers (2)          
12   238 Cai PRENDIVILLE WEST-Llanelli AC     236 Macsen TOOGOOD-Carmarthen Harriers (4)        
13   218 Rhys RUTTLEY SOUTH-School TBC     228 William HARRIES-Pembrokeshire Harriers (7)        
14   206 Brychan GWILYM NORTH-Menai T&F     237 Ifan BOWEN-Carmarthen Harriers (8)            
15 7 248 Llyr JONES -- Aberaeron   238 Cai PRENDIVILLE-Llanelli AC (12)            
16 8 212 Iwan FROLEY SOUTH-Bridgend AC Porthcawl   227 Zachary BEDDOWS-Celtic Tri (18)            
17   182 Joe MURPHY EAST-Brecon AC     235 Jake LYNOCK-Carmarthen Harriers (26)          
18 9 227 Zachary BEDDOWS WEST-Celtic Tri Morriston   239 Alex COLES-Carmarthen Harriers (28)            
19   221 Kerby BELTRAN SOUTH-Cardiff Athletics     2nd Regional Team Athletes: SOUTH Wales (115Pts)
20 10 270 Oscar NASH -- Rougemont  
21   207 Miguel JENKINS NORTH-Menai T&F     220 Kobe BELTRAN-Cardiff Athletics (5)            
22   226 Jack WALSH SOUTH-School TBC     215 Kai SENGUL-Cardiff Archers (6)              
23   222 Kian WILSON SOUTH-Pontyclun AC     219 Ioan JAMES-School TBC (11)              
24 11 216 Nathan HILL SOUTH-Cardiff Archers Radyr   218 Rhys RUTTLEY-School TBC (13)              
25   225 Finley RILEY-EVANS SOUTH-School TBC     212 Iwan FROLEY-Bridgend AC (16)              
26 12 235 Jake LYNOCK WEST-Carmarthen Harriers Bro Dinefwr   221 Kerby BELTRAN-Cardiff Athletics (19)            
27   209 William BAILEY NORTH-Academi Coed y Brenin     226 Jack WALSH-School TBC (22)              
28 13 239 Alex COLES WEST-Carmarthen Harriers Bro Dinefwr   222 Kian WILSON-Pontyclun AC (23)              
29 14 288 Morgan SAGE -- Gwent Is Coed   3rd Regional Team Athletes: NORTH Wales (234Pts)
30   201 Joseph DUFFY NORTH-Colwyn Bay AC    
31   183 Harvey LEE EAST-Rhymney Valley AC     203 Jacob WELSH-Deeside AAC (10)              
32 15 326 Joseff JONES -- Plasmawr   206 Brychan GWILYM-Menai T&F (14)            
33 16 240 Joshua BARRETT WEST-Pembrokeshire Harriers Haverfordwest High   207 Miguel JENKINS-Menai T&F (21)              
34 17 229 Finley BRUCE WEST-Pembrokeshire Harriers Preseli   209 William BAILEY-Academi Coed y Brenin (27)          
35   198 Harvey MEYERS NORTH-Colwyn Bay AC     201 Joseph DUFFY-Colwyn Bay AC (30)            
36   224 Ethan HAMER SOUTH-Cardiff Archers     198 Harvey MEYERS-Colwyn Bay AC (35)            
37 18 250 Zeke DIAS-JONES -- Aberaeron   202 Oliver HARRISON-Deeside AAC (45)            
38   232 Thomas LOYNES WEST-Neath Harriers     204 William PRITCHARD-Deeside AAC (52)            
39 19 345 Archie WERMIG -- Cardiff High  
40 20 184 Vaughn HUGHES EAST-Newport Harriers Bassaleg   INTER SCHOOL RESULTS
41   217 Benjamin PARKER SOUTH-Aberdare VAAC    
42 21 223 Sean HOPKINS SOUTH-Cardiff Archers Radyr   Pos School 1 2 3 4 Total
43   214 Sam FISHER SOUTH-School TBC     1 Aberaeron 1 9 15 37 25
44 22 347 Rhys PLADDES -- Llanishen   2 Bassaleg 40 47 49 83 136
45   202 Oliver HARRISON NORTH-Deeside AAC     3 Bro Morgannwg 51 53 56 62 160
46 23 321 Oliver MORRIS -- Gelli Haf   4 Brecon High 55 59 61 69 175
47 24 185 Harry BRADLEY EAST-Newport Harriers Bassaleg   5 Cardiff High 39 65 76 93 180
48 25 332 Osian MOCK -- Y Gwyndy   6 Morriston 18 73 85 99 176
49 26 269 Iestyn READ -- Bassaleg   7 Llanishen 44 66 71 96 181
50 27 186 Caian STEADMAN EAST-Blaenau Gwent AC Crickhowell   8 Monmouth School 3 86 95 97 184
51 28 310 Gethin DOBBS-EVANS -- Bro Morgannwg   9 Y Gwyndy 48 68 78 88 194
52   204 William PRITCHARD NORTH-Deeside AAC     10 Gwent Is Coed 29 80 112 119 221
53 29 308 Alfie SARGEANT -- Bro Morgannwg   11 Morriston 105 107 116 120 328
54   230 Daniel WARRENDER WEST-Carmarthen Harriers    
55 30 187 Will HERDMAN EAST-Brecon AC Brecon High   1st Schools Team - Athletes: Aberaeron (25Pts)
56 31 302 Tomos PROVIS -- Bro Morgannwg  
57 32 317 Archie MCLAIN -- Gelli Haf   247 Finlay TARLING (1) 8:32
58   208 Gethin GRIFFITH NORTH-Menai T&F     249 Brychan  HOPKINS-Brychan  (9)  
59 33 274 Iolo PIERCE -- Brecon High   248 Llyr JONES-Llyr (15)  
60 34 349 Steffan HIGGINS -- Bryntawe   250 Zeke DIAS-JONES-Zeke (37)  
61 35 275 Mitchel DAVIES -- Brecon High   2nd Schools Team - Athletes: Bassaleg (136Pts)
62 36 304 Elian DAVIES -- Bro Morgannwg  
63 37 354 Charlie BARKLEY-SMITH -- Cowbridge   184 Vaughn HUGHES (40)  
64 38 329 Tom COBBE -- Plasmawr   249 Brychan  HOPKINS-Brychan  (9)  
65 39 342 Rowan MACENTEE -- Cardiff High   248 Llyr JONES-Llyr (15)  
66 40 346 Lucas SNOW -- Llanishen   250 Zeke DIAS-JONES-Zeke (37)  
67 41 241 Ethan MATTHEWS WEST-Celtic Tri Cwm Brombil   3rd Schools Team - Athletes: Bro Morgannwg (160Pts)
68 42 337 Caerwyn BANKS -- Y Gwyndy  
69 43 278 Jamie WILLIAMS -- Brecon High   310 Gethin DOBBS-EVANS (51)  
70 44 233 James SLOYAN WEST-Carmarthen Harriers Queen Elizabeth   308 Alfie SARGEANT-Alfie (53)  
71 45 350 Jack STEWART -- Llanishen   302 Tomos PROVIS-Tomos (56)  
72   200 Haydn MEYERS NORTH-Colwyn Bay AC     304 Elian DAVIES-Elian (62)  
73 46 257 Samuel MORGAN -- Morriston  
74   188 Toby BENNETT EAST-Brecon AC     Incomplete Teams
75 47 307 Joshua  LEWIS -- Bro Morgannwg  
76 48 341 Josh WYATT -- Cardiff High     School Places Pts
77   199 Louis COOPER NORTH-Colwyn Bay AC     1 Bro Dinefwr 4 26 28   58
78 49 335 Devon SHOREY -- Y Gwyndy   2 Gelli Haf 46 57 87   190
79 50 190 Alex PELTOR EAST-Brecon AC Crickhowell   3 Crickhowell 50 79 104   233
80 51 189 Rhys JONES EAST-Lliswerry Gwent Is Coed   4 Monmouth School 98 108 115   321
81 52 306 Will THOMAS -- Bro Morgannwg   5 Brecon High 117 118 121   356
82   197 Morgan FLAVELL NORTH-Colwyn Bay AC     6 Radyr 24 42     66
83 53 267 Dylan MERCER -- Bassaleg   7 Plasmawr 32 64     96
84   191 Jayden DAVIES EAST-Blaenau Gwent AC     8 Rougemont 20 114     134
85 54 258 Olly REID -- Morriston   9 Bro Morgannwg 75 81     156
86 55 284 John NEWINGTON-BRIDGES -- Monmouth School   10 Queen Elizabeth 70 106     176
87 56 322 Gabriel  MARCICO -- Gelli Haf   11 Pencoedtre High 94 102     196
88 57 334 Brandon HARTLAND -- Y Gwyndy   12 Y Gwyndy 90 109     199
89 58 351 Saul OTTESON -- Dwr Y Felin   13 Glan Y Mor 2       2
90 59 338 Llew PORCH -- Y Gwyndy   14 Bro Myrddin 8       8
91   192 Jed WHERLOCK EAST-Lliswerry     15 Porthcawl 16       16
92   194 Greg YOUNG EAST-Newport Harriers     16 Haverfordwest High 33       33
93 60 344 Jac FITZGERALD -- Cardiff High   17 Preseli 34       34
94 61 314 Alfie OSBORNE -- Pencoedtre High   18 Cowbridge 63       63
95 62 282 Blake ETCHELL -- Monmouth School   19 Cwm Brombil 67       67
96 63 348 Liam ADAMS -- Llanishen   20 Dwr Y Felin 89       89
97 64 286 Tom CLEVERLY -- Monmouth School   21 Bro Dur 100       100
98 65 283 Ben GIBBY -- Monmouth School   22 Ystalyfera 101       101
99 66 264 Will MILLER -- Morriston   23 Christ College 103       103
100 67 243 Steffan EVANS -- Bro Dur   24 Bassaleg 113       113
101 68 245 Gruff PETERS -- Ystalyfera  
102 69 315 Harry OSBORNE -- Pencoedtre High  
103 70 352 Seb CHAMBERS -- Christ College  
104 71 296 Tom WALL -- Crickhowell  
105 72 260 Jacob RUSSELL -- Morriston  
106 73 253 Liam UPTON-BOORMAN -- Queen Elizabeth  
107 74 259 Alfie WEDLAKE -- Morriston  
108 75 285 Cameron HUGHES -- Monmouth School  
109 76 333 James REES -- Y Gwyndy  
110   193 Rhys RICH EAST-Rhymney Valley AC    
111 77 355 Tom PIKE -- Gartholwg  
112 78 290 George HAMMETT -- Gwent Is Coed  
113 79 268 Morgan WILLIAMS -- Bassaleg  
114 80 271 Albie HOWE -- Rougemont  
115 81 287 Feargus CRIPWELL -- Monmouth School  
116 82 265 Aaron SKYMRE -- Morriston  
117 83 273 Matthew CAIN -- Brecon High  
118 84 276 Leo DAVIES -- Brecon High  
119 85 291 Thomas HAMMETT -- Gwent Is Coed  
120 86 262 Rhys  HAYCOX -- Morriston  
121 87 272 Brett MCCHOAN -- Brecon High  
122            
123            
124            
125            
126            
127            
128            
129            
130            
131            
132            
133            
134            
135            
136            
137            
138            
139            
140            
141            
142            
143            
144            
145            
146            
147            
148            
149            
150            
151            
152            
153            
154            
155            
156            
157            
158            
159            
160            
161            
162            
163            
164            
165            
166            
167            
168            
169            
170            
171            
172            
173            
174            
175            
176            
177            
178            
179            
180