RACE 01
George Crump MBE Memorial
* WELSH ATHLETICS ATHLETAU CYMRU
* 116th Welsh Cross Country Championships
* Saturday 22nd February 2020
* Pembrey Country Park    
RACE 01   Under 13 Boys 3,150m Team Results
Pos Bib Athlete Club Time Pos Club 1 2 3 4 Total
1 224 Iwan THOMAS Carmarthen Harriers 11:13 1 Carmarthen Harriers 1 4 6 15 26
2 236 Henry DAWES Newport Harriers 11:18 2 Cardiff Athletics 10 16 17 21 64
3 240 Rhys CAYGILL Pembrokeshire Harriers 11:21 3 Pembrokeshire Harriers 3 14 25 36 78
4 225 Macsen TOOGOOD Carmarthen Harriers 11:29 4 Swansea Harriers 13 28 37 38 116
5 229 Jacob WELSH Deeside AAC 11:30 5 Brecon AC 8 32 39 40 119
6 219 Ifan BOWEN Carmarthen Harriers 11:34 6 Cardiff Athletics 33 34 35 45 147
7 226 Clement GORDON Castle School Pembrokeshire 11:45 7 Aberystwyth AC 43 44 47 51 185
8 203 Joe MURPHY Brecon AC 11:47 Incomplete Team Results
9 232 William BAILEY Menai Track and Field 11:54
10 217 Joshua SANDERS Cardiff Athletics 11:55 Club Places   Pts
11 233 Miguel JENKINS Menai Track and Field 12:01 1 Deeside AAC 5 20 30   55
12 254 Brychan HOPKINS Ysgol Gyfun Aberaeron 12:03 2 Aberdare Valley AAC 27 31 49   107
13 249 Oliver PATTERSON Swansea Harriers 12:05 3 Trots 42 48 50   140
14 239 Finley BRUCE Pembrokeshire Harriers 12:09 4 Menai Track and Field 9 11     20
15 220 Alexander COLES Carmarthen Harriers 12:11 5 Newport Harriers 2 19     21
16 210 Iwan FROLEY Cardiff Athletics 12:12 6 Carmarthen Harriers 22 24     46
17 209 Kerby BELTRAN Cardiff Athletics 12:15 7 Pontyclun Athletics Club 18 53     71
18 243 Kian WILSON Pontyclun Athletics Club 12:18 8 Castle School Pembrokeshire 7       7
19 237 Vaughn HUGHES Newport Harriers 12:18 9 Cardiff Archers 23       23
20 228 Thomas MOLLOY Deeside AAC 12:18 10 Maldwyn Harriers 26       26
21 211 Cian HAROLD Cardiff Athletics 12:19 11 Neath Harriers 29       29
22 222 Llyr JONES Carmarthen Harriers 12:19 12 Swansea Harriers 41       41
23 207 Nathan HILL Cardiff Archers 12:24 13 Bridgend AC 46       46
24 223 Jake LYNOCK Carmarthen Harriers 12:31 14 Aberystwyth AC 52       52
25 238 Joshua BARRETT Pembrokeshire Harriers 12:33 1st Team - Athletes: Carmarthen Harriers (26Pts)
26 231 Ethan HOROBIN Maldwyn Harriers 12:35 224 Iwan THOMAS (1) 11:13
27 195 Aled EVANS Aberdare Valley AAC 12:42 225 Macsen TOOGOOD (4) 11:29
28 245 Steffan HIGGINS Swansea Harriers 12:46 219 Ifan BOWEN (6) 11:34
29 235 Ashton PARRY Neath Harriers 12:48 220 Alexander COLES (15) 12:11
30 227 Oliver HARRISON Deeside AAC 12:49 2nd Team - Athletes: Cardiff Athletics (64Pts)
31 194 Finley ENOCH Aberdare Valley AAC 12:53 217 Joshua SANDERS (10) 11:55
32 202 Will HERDMAN Brecon AC 12:54 210 Iwan FROLEY (16) 12:12
33 215 William ROBERTS Cardiff Athletics 12:59 209 Kerby BELTRAN (17) 12:15
34 216 Cameron SADAFI Cardiff Athletics 13:06 211 Cian HAROLD (21) 12:19
35 218 Jack STEWART Cardiff Athletics 13:16 3rd Team - Athletes: Pembrokeshire Harriers (78Pts)
36 242 Jack MORGAN Pembrokeshire Harriers 13:17 240 Rhys CAYGILL (3) 11:21
37 248 Saul OTTESON Swansea Harriers 13:20 239 Finley BRUCE (14) 12:09
38 247 Ethan JONES Swansea Harriers 13:27 238 Joshua BARRETT (25) 12:33
39 205 Iolo PIERCE Brecon AC 13:39 242 Jack MORGAN (36) 13:17
40 204 Alex PELTOR Brecon AC 13:49
41 246 Calum JOHNS Swansea Harriers 13:54
42 250 Harry BILLINGHAM Trots 13:56
43 198 Reggie MIDDLETON Aberystwyth AC 14:02
44 201 Carter NORRIS Aberystwyth AC 14:41
45 212 Evan LAYTON Cardiff Athletics 14:58
46 206 Fraser HIGGINSON Bridgend AC 14:59
47 199 Llyr MORRIS Aberystwyth AC 15:25
48 251 Lewys JONES Trots 15:35
49 196 Ethan RAWLE Aberdare Valley AAC 15:55
50 252 Josh PALMER Trots 16:26
51 197 Eleias DAFIS Aberystwyth AC 18:26
52 200 Ifan MORRIS Aberystwyth AC 18:39
53 244 Harri WOOLSTON Pontyclun Athletics Club 19:55